Irina Dorneanu rămâne cea mai bună sportivă a Iaşului şi în 2014
Dimensiune font:
Canotoarea de la CSM Iaşi, care de pe 1 decembrie este şi sportiva clubului Dinamo Bucureşti, a acumulat mai multe puncte decât judoka Vlăduţ Simionescu, de la CS Politehnica Iaşi
Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Iaşi a publicat ieri clasamentele primilor zece sportivi ai judeţului Iaşi pe două secţiuni: discipline olimpice şi discipline neolimpice.
Pe podiumul performerilor disciplinelor olimpice au urcat doi sportivi care au obţinut multe rezultate notabile în 2014, dar şi-a făcut loc şi o apariţie-surpriză. Canotoarea Irina Dorneanu, de la CSM Iaşi (antrenori Sorin Băhnărel şi Adriana Cserhati), a rămas şi în 2014 cea mai bună sportivă a Iaşului, rezultatul care a cântărit decisiv fiind titlul de campioană europeană cucerit cu echipajul de 8+1 al României. Tot ea mai are în palmares, cu acelaşi echipaj, locul al patrulea la Mondiale şi locul al doilea la Cupa Mondială.
Marele învins al acestui an este judoka Vlăduţ Simionescu, de la CS Politehnica Iaşi (antrenor Costel Năftică), cu o suită impresionantă de realizări în acest an, dintre care menţionăm cele cinci locuri pe podium ocupate la Cupa Mondială şi Cupa Europeană.
Handbalista Alina Ilie, campioană mondială de junioare cu echipa României, a jucat pentru formaţia LPS Iaşi, pregătită de antrenorul Veniamin Lupan în Campionatul Naţional, şi aşa a ajuns pe locul al treilea în rândul performerilor ieşeni.
Atleta Angela Moroşanu, de la CS Politehnica Iaşi (antrenor Dorin Ursache), cu toate ghinioanele de care şi în 2014 a avut parte, s-a clasat a patra datorită faptului că este dublă campioană balcanică, la 400 metri garduri şi cu ştafeta 4x400 metri a României.
Canotajul este prezent şi pe al cincilea loc, ca şi pe al şaptelea, prin Anca Filip (campioană europeană de juniori şi medaliată cu bronz la Mondialele pentru juniori), respectiv Simona Napa (campioană europeană la juniori), între ele fiind plasat, pe locul al şaselea, pistolarul Alexandru Saucă, de la CS Politehnica Iaşi (antrenor Ioan Săcăleanu), triplu medaliat la Campionatele Mondiale Universitare.
Pugilista Mădălina Filip, de la CSM Iaşi-AS Com Val Valea Lupului (antrenori Ioan Băetu şi Mihai Martic) a ocupat locul al cincilea la Campionatul European de juniori, performanţă care a trimis-o pe locul 8 între cei mai buni sportivi ai Iaşului. Tot locul al cincilea, dar la Mondialele de field pentru juniori, a fost ocupat de următoarea clasată, arcaşa Patricia Iosub, de la CSM Iaşi (antrenor Constantin Frai), în timp ce clasamentul este închis de atletul Răzvan Tomozei, de la CS Politehnica Iaşi (antrenor Grigore Ursanu), medaliat cu bronz balcanic la 110 metri garduri.
Podium neolimpic cu vovinam viet vo dao, culturism şi radioamatorism
Şi la vârful clasamentului probelor neolimpice a fost mare concurenţă, podiumul fiind ocupat, în ordine, de Alexandra Strătilă (vovinam viet vo dao, de la CS Activ Vo Iaşi, antrenor Vasile Ichim), cvadruplă medaliată la Europene, Bogdan Moruz (culturism, CSM Iaşi, antrenori Felicia Purice Russ şi Cristian Russ), vicecampion mondial de juniori şi dublu medaliat cu bronz (Europene de seniori şi Mondiale de juniori), şi Gabriela Ivan (radioamatorism, de la CSM Iaşi, antrenor Gabriela Ivan), vicecampioană europeană şi dublă medaliată cu bronz la Europene.
Celelalte şapte poziţii sunt ocupate, în ordine, de Adrian Teleman (vovinam viet vo dao, de la Activ Vo Iaşi, antrenor Vasile Ichim), Iulian Dumitraş (karate tradiţional, Enpi Iaşi, antrenor Irina Pascaru), Diana Ene (radioamatorism, CSM Iaşi, antrenor Gabriela Ivan), Sorin Miron (taekwon-do, Kwan Gae, antrenor Andrei Dumitriu), Mihai Livadaru ( vovinam viet vo dao, Activ Vo Iaşi, antrenor Vasile Ichim), Octavian Postolache (karate tradiţional, Enpi Iaşi, antrenor Irina Pascaru) şi Lucian Popa (culturism, CSM Iaşi, antrenori Felicia Purice Russ şi Cristian Russ).
„Clasamentul celor mai buni sportivi şi antrenori la probele olimpice şi neolimpice a fost realizat în urma rezultatele comunicate de către structurile sportive ale judeţului Iaşi. Clasamentul a fost stabilit în baza grilei de punctaj stabilită de Ministerul Tineretului şi Sportului. Mulţumesc Primăriei Municipiului Iaşi pentru disponibilitatea de a fi parteneri la festivitatea de premiere a celor mai buni sportivi, ce va avea loc în luna ianuarie 2015”, a declarat Alexandru Cişman, directorul Direcţiei Judeţene pentru Tineret şi Sport Iaşi. Dragoş GAŞPAR
„Mulţumesc Primăriei Municipiului Iaşi pentru disponibilitatea de a fi parteneri la festivitatea de premiere a celor mai buni sportivi, ce va avea loc în luna ianuarie 2015”
Alexandru Cişman,
director DJTS Iaşi
Canotajul are trei reprezentante în clasamentul performerilor de la discipline olimpice, fiind urmat de atletism, cu doi sportivi, celelalte cinci sporturi prezente fiind judo, handbal, tir, box şi tir cu arcul.
CLASAMENTE 2014 DJTS IAŞI
SPORTURI OLIMPICE
-
DORNEANU IRINA - C.S.M. Iasi, canotaj - antrenori: Băhnărel Sorin, Cserhati Adriana
-
Loc IV Campionat Mondial seniori
-
Loc I Campionat European seniori
-
Loc II Cupă Mondială
-
SIMIONESCU VLĂDUŢ – C.S. Politehnica Iaşi, judo - antrenori: Năftică Costel
-
Loc II Grand Slam
-
Loc III Grand Prix
-
Loc III Grand Prix
-
Loc I Cupă Europeană seniori
-
Loc III Cupă Europeană seniori
-
Loc I Campionat Balcanic seniori
-
ILIE ALINA - L.P.S. Iaşi, handbal
antrenor: Lupan Veniamin
Loc I Campionat Mondial juniori
-
MOROŞANU ANGELA – CS. Politehnica Iaşi, atletism - antrenor: Ursache Dorin
-
Loc I Cupă Europeană seniori, 400 MG
-
Loc I Cupă Europeană seniori, 4 x 400 MG
-
Loc I Campionat Balcanic seniori, 400mg
-
Loc I Campionat Balcanic seniori, 4 x 400 MG
-
FILIP ANCA – C.S.M./L.P.S. Iasi, canotaj - antrenori: Băhnărel Sorin, Cserhati Adriana
-
Loc III Campionat Mondial juniori
-
Loc I Campionat European juniori
-
SAUCĂ ALEXANDRU – C.S. Politehnica Iaşi, tir sportiv - antrenor: Săcăleanu Ioan
-
Loc II Campionat Mondial Universitar, pistol liber echipe
-
Loc II Campionat Mondial Universitar, pistol aer comprimat echipe
-
Loc III Campionat Mondial Universitar, pistol liber individual
-
NAPA SIMONA - C.S.M./L.P.S. Iasi, canotaj - antrenori: Băhnărel Sorin, Cserhati Adriana
-
Loc I Campionat European juniori
-
FILIP MĂDĂLINA - C.S.M. Iasi/A.S. COM VAL, box - antrenori: Băetu Ioan, Martic Mihai
-
Loc V Campionat European juniori
-
IOSUB PATRICIA - C.S.M. Iasi, tir arc - antrenor: Frai Constantin
-
Loc V Campionat Mondial juniori, field
-
TOMOZEI RĂZVAN – C.S. Politehnica Iaşi, atletism - antrenor: Ursanu Grigore
Loc III Campionat Balcanic seniori, 110 MG
SPORTURI NEOLIMPICE
1. STRĂTILĂ ALEXANDRA – C.S. Activ Vo Iaşi, vovinam viet vo dao -
antrenor: Vasile Ichim
-
Loc I Campionat European seniori, forme cu partener sabie
-
Loc II Campionat European seniori, forme individual fără arme
-
Loc II Campionat European seniori, forme individual sabie
-
Loc III Campionat European seniori, forme sincron echipe
2. MORUZ BOGDAN – C.S.M. Iaşi, culturism
antrenori: Purice Russ Felicia, Russ Cristian
-
Loc II Campionat European juniori
-
Loc III Campionat European seniori
-
Loc III Campionat Mondial juniori
-
Loc IV Campionat Mondial seniori
3. IVAN GABRIELA – C.S.M. Iaşi, radioamatorism -
antrenor: Ivan Gabriela
-
Loc II Campionat European seniori, Morse
-
Loc III Campionat European seniori, transmisie/viteză
-
Loc III Campionat European seniori, transmisie/viteză
4. TELEMAN ADRIAN – C.S. Activ Vo Iaşi, vovinam viet vo dao -
antrenor: Vasile Ichim
-
Loc I Campionat European seniori, forme sincron echipe
-
Loc II Campionat European seniori, forme cu partener sabie
5. DUMITRAŞ IULIAN – C.S. Enpi Iaşi, karate tradiţional -
antrenor: Pascaru Irina
-
Loc I Campionat European seniori, luptă echipe
-
Loc III Campionat European seniori, luptă individual
6. ENE DIANA – C.S.M. Iaşi, radioamatorism -
antrenor: Ivan Gabriela
-
Loc III Campionat European juniori, recepţie
-
Loc III Campionat European juniori, transmisie
-
Loc III Campionat European juniori, RUT
-
Loc III Campionat European juniori, MORSE
-
Loc III Campionat European juniori, echipe
7. MIRON SORIN – C.S. KWAN GAE Iaşi, taekwon-do ITF-
antrenor: Dumitriu Andrei Vlăduţ
-
Loc I Campionat European seniori, tehnici speciale echipe
-
Loc IV Campionat European seniori, spargeri forţă
8. LIVADARIU MIHAI – C.S. Activ Vo Iaşi, vovinam viet vo dao -
antrenor: Vasile Ichim
-
Loc II Campionat European seniori, forme partener cuţit
-
Loc III Campionat European seniori, forme partener maceta
9. POSTOLACHE OCTAVIAN – C.S. Enpi Iaşi, karate tradiţional -
antrenor: Pascaru Irina
-
Loc I Campionat European juniori, luptă individual
-
Loc I Campionat European juniori, luptă echipe
10. POPA LUCIAN – C.S.M Iaşi, culturism -
antrenori: Purice Russ Felicia, Russ Cristian
-
Loc I Campionat Mondial juniori, fitness.
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau