Intersecţia în care informatica şi poezia se întâlnesc: #1000happydays
Dimensiune font:
Sorin Valentin Chiperi are 20 de ani, scrie poezie, este student la Informatică, citeşte Goethe, citează adesea din Blaga şi Dostoievski, vrea să muncească în vacanţă în Statele Unite, iar pentru asta şi-a luat un... part time job. Când vorbeşte despre poetul său preferat, îi spune, simplu, „Bătrânul” şi se referă la Charles Bukowski. L-am întrebat de ce a ales informatica, de vreme ce scrie poezie. Mi-a răspuns că îl consideră pe Mark Zuckerberg un mare poet, chiar dacă nu ar scrie niciun rând, pentru că a reuşit să conecteze lumea...
În 2015, pe 1 ianuarie, Sorin Valentin Chiperi şi-a propus să scrie 100 de poezii, dar nu a reuşit să se oprească, aşa încât, pe reţeaua de socializare Facebook a apărut proiectul #1000happydays. 100 dintre aceste poezii se regăsesc în volumul „Caniculă”, a cărui lansare va avea loc joi, 25 februarie, de la ora 18.00, la Casa de Cultură a Studenţilor, în Sala „Gaudeamus”, iar prezentarea îi va aparţine poetului Emilian Marcu.
- De ce, în plin februarie, „Caniculă”?
- E un cuvânt cu care m-am jucat mai bine de jumătate de an... Un prieten mi-a dat un citat din Dostoievski - un scriitor care foloseşte un cuvânt a cărui semnificaţie nu o înţelege în totalitate, ar trebui bătut cu biciul până moare. Mă feresc de cuvinte pe care nu le înţeleg în totalitate. Caniculă descrie starea aceea din timpul verii, când nu poţi face altceva decât să stai şi să simţi. E destul de toxică, dar am abstractizat cumva cuvântul acela.
- Pentru a s scrie poezie lupţi cu anumite bariere?
- Lupt cu viaţa, într-un fel. Cu experienţele de viaţă despre care scriu. La câte gânduri are un om, ar putea scrie o carte pe zi! Când intru în monotonie, în rutină, începe dorinţa de a trăi ceva nou, despre care, după aceea, să scriu. Nu ştiu alte bariere.
„Cu cât opunea mai multă rezistenţă/ cu atât îmi creştea mai mult tensiunea/ iar intensitatea sentimentelor îmi scurtcircuita inima”, Sorin Valentin Chiperi
- Există o intersecţie în care se întâlnesc informatica şi poezia?
- În multe poezii folosesc principii matematice. Un exemplu ar fi circularitatea: sentimentele duc la o idee faină, o idee faină duce la o viaţă faină, care la rându-i duce la un sentiment fain... E o spirală, care duce la infinit. E de ajuns să ai unul dintre aceste elemente.
Vorbeam cu profesoara mea de matematică despre şiruri: dacă ai două şiruri de numere şi unul este mai mare decât celălalt ca valoare, dacă cel care e mai mic duce la infinit, şi cel mai mare duce la infinit. Zic: „Doamnă, dacă dumneavoastră credeţi în Dumnezeu, şi sufletul dumneavoastră va merge în aceeaşi direcţie”. A spus că nu s-a gândit niciodată la lucrul acesta, dar e un principiu din matematică... Mă folosesc şi de fizică, şi de chimie, pentru că sunt lucruri adevărate, în proporţie de, să zicem, 99 la sută.
Dacă porneşti de la un adevăr, nu ai cum să minţi. În logică, falsul poate să implice orice, dar adevărul - numai adevărul. Aşa că prefer să pornesc de la adevăr, fie el viaţa în care trăiesc, fie ştiinţa. Îmbrăţişarea face un câmp electromagnetic, iar acesta te ridică spre cer. Chiar dacă folosesc principii de matematică, nu-mi place să le spun pe nume. Nici în realitate nu poţi să le vezi efectiv, vezi doar efectul lor.
***
Pe 25 februarie, la Casa de Cultură a Studenţilor, îl veţi putea descoperi pe Sorin Valentin Chiperi, într-o altfel de seară, la o altfel de lansare, cu publicul pe scenă!
Gina POPA
„Publicul proiectului #1000happydays e format în majoritate din tineri între 16 şi 23 de ani. Mulţi îmi spun că se regăsesc. Poate e de-ajuns, la poezie, faptul că cineva se simte înţeles. Nu are nevoie de mai mult”, Sorin Valentin Chiperi
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari știri, direct pe telefon!
Ești mereu pe fugă? Noi îți trimitem zilnic cele mai importante 3 știri din Iași, Moldova și țară – scurt, clar, fără spam.
Plus: alerte locale de urgență, noutăți exclusive și acces rapid la anunțuri importante.
► Intră pe canalul nostru oficial:
⇒ Încearcă 3 zile. Dacă nu-ți place, poți ieși oricând.
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau