Scandal de la un bloc ANL
Dimensiune font:
Mărul discordiei îl reprezintă un bloc destinat medicilor, care este nelocuit de când a fost construit şi se degradează pe zi ce trece * clădirea a fost ridicată de ANL şi preluată de Primăria Bacău pentru viitorii specialişti ai Spitalului Municipal, aflat încă în construcţie * între timp, s-a cerut schimbarea destinaţiei blocului pentru ca şi medicii de la Spitalul Judeţean să poată primi o locuinţe * ei au făcut memorii inclusiv la Ministerul Sănătăţii * municipalitatea spune că nu poate oferi soluţii
Anul 2008 a fost ultimul în care, în Bacău, s-au construit locuinţe ANL şi sociale. Unul dintre blocuri a fost preluat în 2009 de către Primărie, care intenţiona să ofere locuinţele medicilor care ar fi lucrat la viitorul Spitalul Municipal. „În anul 2009, consilierii locali, inclusiv cei ai PSD, au aprobat Hotărârea de Consiliu Local nr. 226/30.07.2009, prin care municipalitatea a preluat de la ANL Bucureşti documentaţia şi amplasamentul blocului nr. 5 de pe strada Făgăraş nr. 25 din municipiul Bacău, prevăzut cu 45 de apartamente, construite pentru «a fi atribuite specialiştilor din sănătate, angajaţi ai Spitalului Municipal Bacău»”, a precizat primarul Romeo Stavarache. De atunci blocul este nelocuit, dar păzit de un angajat al Primăriei şi de câţiva câini comunitari. Asta pentru că Spitalul Municipal Bacău este încă în construcţie, la un stadiu de execuţie de aproximativ 70%.
Medicii cer ajutor
De-a lungul anilor, clădirea s-a deteriorat. Medicii care au dorit să lucreze la Spitalul Judeţean, în care se tratează toţi băcăuanii, în lipsa altei unităţi medicale, au cerut o locuinţă de serviciu în acest bloc, dar ar fost refuzaţi pe motiv că nu există cadrul legal pentru repartiţie. În aprilie, unul dintre medici, Cornelia Dogaru, a trimis o cerere chiar şi la Ministerul Sănătăţii. „Eu am depus şi dosar pentru locuinţă ANL la Primărie, însă mi-a fost respins. Este de neconceput faptul că un bloc stă nelocuit în Bacău, iar noi, medicii, nu putem primi, măcar temporar, o locuinţă, pentru a ne putea desfăşura activitatea pentru şi în sprijinul băcăuanilor. Nu va mai veni nimeni la Bacău, dacă aşa suntem trataţi”, a declarat dr. Cornelia Dogaru.
Citeşte şi: Inspectoratul Şcolar stă pe un butoi de pulbere
Intriga politică
Situaţia reală şi de neconceput ar putea fi însă denaturată de intrigile politice locale, subiectul fiind răstălmăcit sub pretextul folosirii lui în scopuri politice. Cosmin Necula, preşedintele Organizaţiei Municipale PSD Bacău, care este şi deputat în Colegiul 2, unde sunt situate Spitalul Judeţean şi Spitalul Municipal, a venit cu sugestia ca în blocul cu pricina să primească locuinţe şi medicii din Spitalul Judeţean care nu au o casă şi care astfel ar putea pleca din municipiu. Ideea a fost materializată într-un proiect de Hotărâre de Consiliu Local. „Din punctul nostru de vedere, nu putem sta cu acel bloc nefolosit de ani de zile. Spitalul Municipal este departe de a fi finalizat, iar noi credem că e incorect ca acel bloc să fie ţinut degeaba, neocupat. Dacă majoritatea PNL din cadrul Consiliului Local nu va aproba propunerea noastră, aleşii PSD îşi vor da demisia din CL. Medicii tratează, în proporţie de 50 la sută, pacienţi din municipiul Bacău, chiar dacă spitalul este judeţean. Noi credem că au dreptul la o locuinţă în acel bloc”, a declarat Necula. Acesta a fost elementul declanşator al scandalului politic dintre PSD şi primarul Romeo Stavarache (PNL). „Ideea reprezintă un non-sens şi o invitaţie către încălcarea flagrantă a legilor şi a deciziilor Consiliului Local. Blocul are, prin urmare, o destinaţie clară: angajaţii Spitalului Municipal Bacău! Până la finalizarea spitalului şi încheierea de contracte individuale de muncă niciun apartament nu poate fi repartizat”, a declarat primarul Romeo Stavarache. El a adăugat că apartamentele au caracter de „locuinţă de serviciu”, definită extrem de clar de Legea 114/1996.
Primarul susţine că şi-ar dori ca fiecare medic din Bacău să primească o locuinţă, dar acest lucru nu este posibil şi pentru medicii de la Spitalul Judeţean Bacău fiindcă nu au contracte încheiate cu municipalitatea.
Dincolo de intrigile şi interesele politice, este cert faptul că medicii din Spitalul Judeţean Bacău îi tratează pe locuitorii municipiului în primul rând, că nevoia de cadre medicale pregătite este una reală şi chiar acută pe unele secţii, iar medicii nu pot veni în localitate din cauza lipsei locuinţelor.
Sonia PAVELESCU
„Scrisoare deschisă către ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu
D-le ministru,
Vă scrie medicul specialist în Boli Infecţioase, Cornelia Dogaru, care de la 1 aprilie 2015, ar fi trebuit să-şi înceapă activitatea la Spitalul Judeţean Bacău. Am depus o cerere pentru acordarea unei locuinţe (de serviciu sau sociale) la Primăria Bacău ştiind ca exista de câţiva ani un bloc ANL destinat medicilor care vor merge să lucreze la spitalul din municipiu. Mi s-a răspuns ca nu am dreptul, deoarece nu am domiciliul în Bacău”.
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau