Soluţii pentru pasajul pietonal de la Pietricica
Dimensiune font:
Situat în centrul oraşului Piatra Neamţ, pasajul are un aspect dezolant * oamenii evită să treacă prin zonă, mai ales noaptea, de frica boschetarilor şi a cerşetorilor
Pasajul pietonal de la Pietricica a fost renovat şi modernizat de municipalitatea pietreană în 2008, costurile investiţiei ridicându-se la aproximativ 250.000 de lei. În interiorul pasajului s-au construit module din aluminiu în scop comercial, care au fost scoase în mai multe rânduri la licitaţie pentru închiriere, dar fără nicio finalitate.
Discuţii pe marginea subiectului
De-a lungul anilor, pasajul a fost vandalizat de boschetari şi cerşetori. Autorităţile au reparat stricăciunile şi au curăţat zona, iar acum analizează dacă vor proceda din nou la închirierea spaţiilor comerciale sau se va reveni la starea iniţială, de simplă trecere subterană pentru pietoni.
„Mă voi deplasa la faţa locului împreună cu personal din cadrul primăriei, pentru a găsi împreună o soluţie de rezolvare a problemei pasajului. Intenţia anilor anteriori a fost de a se realiza acolo o zonă comercială, dar ţinând cont de faptul că traficul pietonal este relativ redus, nu a existat interes din partea comercianţilor”, a declarat Dragoş Chitic, primarul interimar al municipiului Piatra Neamţ.
„Orice variantă poate fi luată în calcul, inclusiv închirierea gratuită sau cu o chirie foarte mică a acelor spaţii comerciale sau chiar desfiinţarea acestora, igienizarea şi asigurarea unei zone de traversare pietonală corespunzătoare” – Dragoş Chitic, primarul interimar
Ingrid CIOFOAIA
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau