Nicușor Dan: „Este o certitudine că un nou Guvern nu trece de Parlament”
Președintele Nicușor Dan a declarat marți că, în actualul context politic, desemnarea unui nou Executiv nu ar avea nicio șansă să obțină votul Parlamentului, motiv pentru care refuză să inițieze un demers fără perspective reale de succes.
„Acum este o certitudine că nu trece. Nu vreau să facem un exercițiu de hai să ne jucăm de-a prim-ministrul și de-a desemnarea Guvernului”, a afirmat șeful statului, explicând că, spre deosebire de situațiile anterioare, în urma consultărilor cu partidele a devenit clar că nu există o majoritate parlamentară capabilă să susțină un nou Cabinet.
Cu toate acestea, președintele a transmis că instituțiile statului își desfășoară activitatea în continuare, chiar dacă actualul Guvern funcționează cu atribuții limitate din punct de vedere constituțional. „Statul român funcționează, instituțiile funcționează. Avem un Guvern care are niște limitări constituționale, dar statul român funcționează”, a subliniat Nicușor Dan.
„Alegerile anticipate nu vor aduce schimbări fundamentale de majorități”
Șeful statului a precizat că, în cazul unor situații excepționale, Parlamentul se poate reuni pentru a adopta măsurile necesare și a evidențiat existența unui consens politic privind respectarea principalelor angajamente ale României, inclusiv în ceea ce privește bugetul, reducerea deficitului, implementarea PNRR, programul SAFE și procesul de aderare la OCDE.
Întrebat despre posibilitatea organizării unor alegeri parlamentare anticipate, Nicușor Dan a confirmat că această variantă există din punct de vedere constituțional, însă a avertizat că ar trebui evitată. „Această posibilitate există, nu suntem încă în calendarul ei, dar eu mi-aș dori să evităm scenariul pentru că, uitându-ne la sondaje, nu va aduce schimbări fundamentale de majorități, iar ne-am găsi în același blocaj în care suntem azi”, a declarat președintele.
În opinia sa, declanșarea alegerilor anticipate ar prelungi incertitudinea politică și ar transmite un semnal negativ partenerilor externi și investitorilor, menținând România într-o perioadă de instabilitate pentru mai multe luni. Adina MITREA