Un gigant danez îi dă lovitură puternică lui Donald Trump: Se înșurubează în punctul strategic râvnit de americani
Dimensiune font:
Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat că are 2 mari obiective: să readucă Canalul Panama sub controlul SUA și să transforme Groenlanda într-un stat american. Intenția lui Trump de a lua Groenlanda a născut un conflict puternic cu Danermarca, asta pentru că cea mai mare insulă din Europa este teritoriu danez. Pentru a-și arăta forța, gigantul danez Maersk s-a dus în Canalul Panama și cumpără o mare companie de transport cu acționariat american și canadian
Grupul canadian Canadian Pacific Kansas City (CPKC) şi grupul american Lanco au anunţat miercuri vânzarea Panama Canal Railway Company către o subsidiară a gigantului danez Maersk, unul dintre cele mai mari grupuri de transport maritim de containere din lume.
Valoarea tranzacţiei nu a fost făcută publică, însă CPKC a precizat că vânzarea le va permite să se concentreze pe activele esenţiale din Canada, Statele Unite şi Mexic.
”Achiziţia reprezintă o investiţie atractivă în infrastructura regională, aliniată serviciilor noastre de bază în transportul intermodal de containere,” a declarat Keith Svendsen, CEO-ul diviziei APM Terminals a Maersk.
Context politic internațional extrem de agitat
Panama Canal Railway Company a fost fondată ca un joint venture între entităţi ale Canadian Pacific şi Lanco Group. Compania oferă servicii de transport feroviar de marfă şi pasageri de-a lungul Canalului Panama şi a înregistrat venituri de 77 milioane de dolari în anul precedent.
Tranzacţia are loc într-un context geopolitic tensionat, în condiţiile în care administraţia preşedintelui american Donald Trump a ameninţat că ar putea prelua controlul asupra Canalului Panama, construit iniţial de Statele Unite şi transferat statului Panama în 1999, invocând o prezenţă străină tot mai mare, în special din partea Chinei.
În luna precedentă, conglomeratul CK Hutchison din Hong Kong a fost de acord să vândă mai multe porturi-cheie din apropierea Canalului Panama către un consorţiu condus de fondul BlackRock, mişcare ce a mai atenuat presiunea din partea Washingtonului. Cu toate acestea, semnarea acordului, programată iniţial pentru această săptămână, este acum amânată din cauza reacţiilor critice din partea Chinei.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari știri, direct pe telefon!
Ești mereu pe fugă? Noi îți trimitem zilnic cele mai importante 3 știri din Iași, Moldova și țară – scurt, clar, fără spam.
Plus: alerte locale de urgență, noutăți exclusive și acces rapid la anunțuri importante.
► Intră pe canalul nostru oficial:
⇒ Încearcă 3 zile. Dacă nu-ți place, poți ieși oricând.
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau