
Primarul Mihai Chirica a semnat o nouă dispoziție prin care 33 de autovehicule abandonate vor fi ridicate de pe domeniul public și casate. Decizia face parte din campania de curățenie derulată de Primăria Municipiului Iași.
În total, doar în luna martie, au fost casate 59 de autovehicule, iar în ultimii trei ani au fost îndepărtate peste 600 de autovehicule abandonate. În plus, în urma somațiilor emise de municipalitate, aproximativ 2.500 de proprietari și-au ridicat mașinile, fie casându-le, fie depozitându-le pe proprietăți private.
Astfel, peste 3.000 de vehicule abandonate nu mai blochează străzile și parcările orașului!
Identificare de către Poliția Locală
Declararea ca abandonate și ridicarea de către Servicii Publice SA
Casare conform legislației în vigoare
Reamintim:
Autovehiculele fără plăcuțe, înmatriculate în străinătate sau evident neutilizate blochează domeniul public, îngreunează circulația și afectează aspectul orașului.
Atenție! Dacă proprietarii NU ridică vehiculele în termen de 10 zile de la somație, Primăria declanșează procedura legală de ridicare și valorificare.
Implicare civică:
Asociațiile de proprietari sunt rugate să afișeze somațiile la scările de bloc, iar cetățenii pot semnala cazuri de autovehicule abandonate la:
- 0232.267.582 (int. 182)
- marius.parpalita@primaria-iasi.ro
- informatii@primaria-iasi.ro
- cabinet.primar@primaria-iasi.ro
Adauga comentariul tau