Sudenții TUIASI lucrează la un monopost electric
Dimensiune font:
Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași (TUIASI) este organizator principal al celei de-a doua ediții consecutive a competiției de mașini de curse pentru studenți – Formula Student România. Și anul acesta manifestarea va avea loc pe pista omologată din cadrul complexului SPEEDPARK
„Formula Student este o competiție internațională de inginerie auto dedicată studenților universităților tehnice, în care echipe din întreaga lume proiectează, construiesc și concurează cu monoposturi de curse. Această competiție nu se limitează doar la probe de viteză și manevrabilitate, ci implică și o serie de probe statice și dinamice care testează abilitățile tehnice, managementul proiectelor și capacitatea de a crea soluții inovative și sustenabile”, au transmis organizatorii.
Întreaga manifestare este coordonată de către conf. univ. dr. ing. Ciprian Ciofu, cadru didactic al Facultății de Mecanică de la TUIASI, care este și președinte al Comitetului de Organizare al Formula Student România. Acesta a explicat că la ediția de anul acesta vor participa în total opt echipe, patru din Turcia, două din Polonia și câte una din
Deși echipele sunt încurajate să participe anual la aceste competiții, nu o pot face cu același monopost. El trebuie modificat în proporție de 80% față de anul precedent, ceea ce implică un efort atât pe partea de construcție și inginerie, cât și cea financiară, costurile fiind ridicate. În cadrul competiției, dincolo de cursa propriu-zisă pe circuit, monoposturile și echipele trec printr-o varietate de probe statice și dinamice. Juriul evaluează ingineria de proiectare, analizează planul de afaceri prezentat de echipă, care sunt costurile de fabricație, dacă proiectul tinerilor este unul viabil economic. Ulterior, monopostul este testat din mai multe puncte de vedere, inclusiv privind accelerația, aderența laterală, manevrabilitatea sau anduranța.
Probleme dinamice și statice sunt programate pentru zilele de 2 și 3 august, iar intrarea la eveniment este liberă pentru toți doritorii. Daniel BACIU
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau