„Vin şi peşte la Iaşi, de Buna Vestire”
Dimensiune font:
Producători din zona de Nord Est a ţării s-au întâlnit în acest weekend la Iaşi, unde a fost organizată prima ediţie a târgului regional „Vin şi peşte la Iaşi, de Buna Vestire”. Evenimentul a avut loc în curtea interioară a Direcţiei Agricole Iaşi.
Timp de două zile, peste 20 de producători din Botoşani, Iaşi, Neamţ, Suceava şi Vaslui şi-au întâmpinat clienţii cu muzică lăutărească, voie bună dar şi cu peşte proaspăt, afumat sau din conservă. Lor li s-au alăturat producători de vinuri, de usturoi şi produse de panificaţie. „La acest eveniment participă doar producători cu produse proaspete. Ideea a pornit de la dorinţa producătorilor piscicoli de a-şi pune în valoare produsele şi de a fi în contact direct cu cumpărătorii. În afară de peştele proaspăt avem şi alte produse care ne încântă papilele gustative în asociaţie cu un vin bun şi cu o pâine de casă”, a spus Gabriel Hoha, directorul geneneral al Direcţiei Agricole Iaşi.
Oamenii veniţi la târg au fost plăcut impresionaţi de oferta producătorilor. „Ne plimbam pe pietonal. Am fost surprinşi să descoperim atâtea bunătăţi. Astfel de târguri ar trebui organizate măcar de două ori pe an”, a spus Nicolae Dumitriu.
Organizatorii speră ca acest eveniment să devină o tradiţie. După succesul înregistrat la Iaşi, ei îşi propun ca evenimentul să fie extins la nivel regional. „Ne dorim să organizăm acest eveniment şi în municipiul şi judeţul Botoşani, după care la Suceava, Neamţ, Bacău, în tot arealul de Nord al României”, a spus Cristian Delibaş, directorul general al Direcţiei Agricole Botoşani. Laura RADU
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau