Turiștii străini, impresionați de frumusețile Iașului. O familie de italieni s-a îndrăgostit de capitala Moldovei
Dimensiune font:
Iașul, unul dintre cele mai mari și importante orașe ale țării crește anual la capitolul turism. Astfel, foarte multe persoane ajung să cunoască frumusețile din capitala Moldovei și să fie cucerite de clădirile, grădinile și de obiectivele turistice din oraș. Chiar și turiștii veniți din afara hotarelor sunt impresionați de cum arată în acest moment Iașul, despre care spun că este un oraș care îmbină perfect noul cu vechiul.
Reporterii „Evenimentul” au discutat cu o familie de turiști din Italia, care au vizitat Iașul pentru prima dată. Vito, în vârstă de 39 de ani, a venit în Iași împreună cu soția și cei doi copii și s-a cazat într-un apartament situat în centrul orașului. Acesta a fost convins de un prieten român, care îi este coleg de serviciu în
Impresionați de ospitalitatea ieșenilor
Pe lângă faptul că a fost impresionat de clădirile superbe din oraș, Vito susține că a fost cucerit de ospitalitatea oamenilor din capitala Moldovei. Căldura pe care a primit-o din partea ieșenilor l-a cucerit pe italianul în vârstă de 39 de ani. „Știam că românii sunt oameni primitori și fericiți, dar în Iași mă simt ca acasă. Oamenii sunt extrem de buni, zâmbitori. Peste tot pe unde am fost, la restaurante, terase, muzee, am fost tratați incredibil de bine. Mâncarea voastră este foarte bună, dar știam acest lucru de la colegul meu. Încă mai avem multe lucruri de văzut, dar mai avem câteva zile la dispoziție pentru a cunoaște aproape tot orașul”, a mai spus turistul italian.
Care este imaginea pe care italienii o au despre România?
Turistul italian a recunoscut că Iașul i-a depășit toate așteptările și că nu se aștepta ca orașul să îmbine atât de bine clădirile moderne cu cele istorice. „Iașul este un oraș mare, este cultural, este istoric. Pe lângă asta, România nu este cum credeam noi, italienii. România este modernă, dezvoltată, frumoasă. Aveți clădiri moderne, clădiri uriașe de sticlă și companiile uriașe au sedii în Iași. România trebuie promovată mult mai mult și mai bine, pentru că are multe de oferit”, a încheiat Vito, în discuția pe care a avut-o cu reporterii „Evenimentul” Cristian ANDREI
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau