Piața valutară, sub presiune
Dimensiune font:
Atenția acordată de către BNR cursului leu/euro, cel mai important instrument utilizat în lupta cu inflația, dar și unul dintre principalii factori de stabilitate socială, a influențat piața. Dacă volatilitatea euro a fost minimă, celelalte valute majore s-au apreciat cu până la 0,9%.
Cursul monedei unice s-a mișcat între 4,9768 și 4,9774 lei, cel de vineri fiind stabilit la 4,9770 lei, în timp ce tranzacțiile s-au rezumat la culoarul 4,976 – 4,9775 lei.
După scăderile marginale de joi, indicii ROBOR au revenit la sfârșitul săptămânii la valorile de la jumătatea ei. Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei contractate înainte de mai 2019 a revenit de la 5,91 la 5,92%. Indicele la șase luni, folosit la calcularea ratelor la creditele ipotecare, s-a întors de la 5,98 la 5,99%, iar cel la 12 luni s-a oprit la 6,07%.
Joia trecută, Trezoreria a lansat în premieră obligaţiuni de stat cu scadența în aprilie 2040. Valoarea programată a emisiunii a fost de 300 milioane lei, iar ofertele de cumpărare s-au ridicat la 272,4 milioane lei.
Finanțele, care și-au propus să se împrumute luna aceasta cu minimum 8,24 miliarde lei, au refuzat joi oferta în totalitate, considerând mult prea ridicat nivelul dobânzilor solicitate.
Euro a atins luni un vârf al ultimelor patru luni, de 1,0955 dolari, dar a scăzut vineri, pe fondul marcărilor de profit, înainte de data de 2 aprilie, când ar urma să fie mărite taxele vamale la importuri, la 1,0797 – 1,0862 dolari, și a închis peste Ocean la 1,0814 dolari. În piața locală, cursul monedei americane a crescut vineri de la 4,5871 la 4,5937 lei.
Războiul comercial declanșat de administrația Trump a pus moneda americană sub presiune, din cauza preocupărilor privind creșterea economică a Statelor Unite din acest an, ceea ce a obligat Rezerva Federală să mențină dobânda de politică monetară în culoarul 4,25 – 4,50% și să anunțe că nu se grăbește o scadă curând. Cu toate acestea, a indicat faptul că este pregătită să opereze cel puțin două modificări până la sfârșitul anului.
Creșterea ecartului între dobânda de referință a BCE, care a fost redusă în 12 martie la 2,50%, și cea a Băncii Angliei, care a decis joi să o mențină la 4,50%, valoare stabilită în februarie, în condițiile incertitudinilor provocate de taxele vamale americane, a asigurat aprecierea lirei sterline față de euro, iar media ei a crescut vineri la 5,9445 lei.
Moneda elvețiană a coborât sub pragul de 0,96 franci/euro, iar cursul ei a crescut vineri la 5,2096 lei.
Metalul galben a atins patru recorduri consecutive. Ultimul a fost înregistrat joi, 3.055,80 dolari/uncie, pentru ca la sfârșitul săptămânii cotațiile să fluctueze între 2.996,80 și 3.047,40 dolari/uncie. Astfel, în ciuda aprecierii monedei americane, prețul gramului de aur a urcat doar de la 447,0466 lei la 447,8879 lei.
Topirea entuziasmului pe care l-au arătat investitorii imediat după preluarea funcției de președinte de către Donald Trump, care declarase în campania electorală că vrea să facă din Statele Unite „capitala mondială” a pieței cripto, a provocat deprecierea monedelor digitale.
După ce a atins în 20 ianuarie un maxim istoric de 109.024 dolari, bitcoin a coborât luna aceasta sub pragul de 80.000 dolari, iar săptămâna trecută s-a stabilizat în jurul nivelului de 84.000 dolari. Ethereum s-a cantonat în ultimele săptămâni în apropierea pragului de 2.000 dolari. Analiză transmisă de Agenția Domus M&D
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau