„Fiți egoiste cu voi. Puneți-vă pe primul loc”
Dimensiune font:
„Împreună ne este mai bine” a fost unul din mesajele primei conferințe a Clubului Inner Wheel Iași și care a reunit aproximativ 200 de doamne în spațiul generos al Hotelului Traian. Întâlnirea a urmărit două subiecte foarte importante, primul fiind dedicat exclusiv doamnelor, al doilea pacienților oncologici. Având ca punct principal sănătatea femeii, întâlnirea a avut ca temă un subiect tabu, despre care, din păcate, în ciuda vremurilor avansate, se discută pe la colțuri – menopauza. „Este un proces natural, nu este o boală, ci o etapă normală a vieții. Nu vine peste noapte și poate dura câțiva ani pentru a se manifesta complet. Simptomele pot varia, fiecare femeie o experimentează diferit. Unele pot avea bufeuri, transpirații nocturne, insomnie, schimbări de dispoziție, în timp ce altele pot avea puține sau chiar deloc simptome. Important este să știe că nicio doamnă nu este singură, că milioane de femei trec prin asta în fiecare an. Există ajutor, sunt multe opțiuni de tratament disponibile pentru a gestiona simptomele”, a fost sfatul prof. univ. dr. Mihaela Grigore, de la UMF „Grigore T. Popa” Iași, inițiatoarea conferinței și membră a Inner Wheel. Evenimentul a avut și scop caritabil, fiind dedicat pacienților oncologici, fiind vorba despre campania „MAGICĂLDURA”. „Această inițiativă face parte din eforturile organizației de a promova prietenia adevărată și serviciul comunitar. Membrele Inner Wheel Club Iași se implică în numeroase proiecte de sprijin pentru cauze educaționale, sociale și medicale, inclusiv strângerea de fonduri pentru spitale, școli, azile de bătrâni, și proiecte care promovează educația pentru femei, adolescenți și copii”, a explicat Angelica Suchar, președinta clubului ieșean.
Conferința a oferit informații valoroase despre aspectele fizice, emoționale și psihologice ale menopauzei, prezentând opțiuni de tratament, strategii de gestionare a simptomelor și recomandări pentru un stil de viață sănătos.
Acest eveniment a avut ca obiectiv normalizarea discuțiilor despre menopauză, reducerea stigmatizării și promovarea unei abordări deschise și informate. Mai mult, conferința a oferit un spațiu pentru femei să împărtășească experiențe personale și să creeze rețele de sprijin, contribuind la un efect terapeutic și încurajator. „A fost impresionantă prin numărul mare de participanți și discuțiile generate. Este doar un început; începem să depășim pragurile mentale și să avem curajul de a vorbi despre subiecte tabu”, a fost de părere dr Gabriela Turcu, membră a Inner Wheel Iași. „Îmi doresc ca toate femeile să aibă acces la informațiile prețioase pentru sănătatea lor. Faptul că sunt farmacist m-a ajutat, dar mă gândesc la femeile din mediile defavorizate care poate nu au acest noroc. Este esențial să eliminăm stigmatizarea și să promovăm accesul la informații pentru toate femeile”, a adăugat Andreea Crețeanu, vicepreședinte al Inner Whhel Iași. Reunind adunând medici, nutriționiști, psihologi și alte specialități, conferința a fost un forum pentru schimbul de cunoștințe și experiențe, elegerea și abordările tratamentului menopauzei, un subiect învăluit în stigmatizare și misconcepții. „Impactul este dramatic, radical, menopauza distruge tot organismul din cauza lipsei hormonilor estrogeni. Schimbările sunt dramatice, iar la nivel de metabolism, totul se prăbușește. Te trezești cu 5-7 kg în plus, luate în câteva luni, fără să știi de unde. Nimic nu mai funcționează. Nici sportul, nici dieta, nimic! N-ai cum să compensezi lipsa unui hormon cu voință și obiceiuri sănătoase fiindcă organismul nu mai procesează la fel ca înainte”, a atras atenția Mihaela Bilic. Vorbim de biochimie, nu de altceva, și atunci femeile trebuie avertizate. Hormonii estrogeni au rolul lor în organism, cum să înlocuiești lipsa lor cu ambiție, voință și stil de viață sănătos? Sunt afectate oasele, se strică mușchii, pielea, se schimbă sistemul nervos, tot, tot tot. „Fără substituție hormonală, te lupți cu morile de vânt. Eu nu văd o altă abordare și o altă metodă care ar putea cumva rezolva lucrurile pe altă cale. E o chestiune pragmatică și simplă - până acum, organismul tău producea niște hormoni pe care nu-i mai are și dacă nu-i aduci din exterior printr-o pilulă, nu se poate. Cum e la diabet – ar fi absurd să le spunem oamenilor să aibă un stil de viață sănătos că vor secreta insulină. Măsurile igienico-alimentare, sportive, sunt valabile într-un mic procent. Grija pentru tine e mult mai importantă! Trebuie să devii egoistă și te pui pe primul loc. Eu așa cred că trebuie abordată această perioadă foate dificilă - a venit timpul să pui mâna să te îngrijești și să încetinești ritmul. Nu poți să te oprești, dar măcar impactul eforturilor tale să fie cât mai mic”, a continuat dr Mihaela Bilic.
Concluzia întâlnirii a fost că dialogul trebuie continuat și, mai mult decât atât, trebuie popularizat. „Discuțiile au fost nu doar informative, dar și pline de empatie și înțelegere, creând un cadru intim în care s-au simțit libere să împărtășească experiențe personale și să primească sprijin. Acest dialog apropiat și dedicat a fost esențial pentru succesul evenimentului nostru, subliniind importanța comunicării deschise și a sprijinului reciproc”, a conchis Simona Hodoroabă, PR-ul Clubului Ineer Wheel Iași.
Teona SOARE
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau