Max Verstappen continuă să aibă prima șansă la câștigarea titlului de campion din Formula 1, sezonul 2024, dar olandezul este foarte nemulțumit de performanțele monopostului RedBull.  Monopostul RedBull nu are ritm – Verstappen spune că nu se poate lupta cu rivalii de la Ferrari și McLaren

La finalul unui Mare Premiu al Mexicului în care a încheiat doar pe locul al șaselea, Max a precizat că s-a chinut să stea cât mai aproape de rivalii de la McLaren și Ferrari, iar asta pentru că monopostul RedBull nu are deloc un ritm grozav în cursă.

„Sincer, nu asta a fost cea mai mare problemă a mea în cursă (n.r. că a fost penalizat pe durata MP din Mexic). Cel mai important aspect a fost că pur și simplu nu am avut ritm.

Ne-am chinuit mult cu pneurile, nu am putut ataca cu adevărat și nu am putut urmări monoposturile Ferrari și McLaren.

Știam că va fi greu, nu m-am simțit deloc grozav, așa că da, eram convins că va fi foarte greu să-i țin în urmă (n.r. pe rivalii de la Ferrari și McLaren)” – Max Verstappen, citat de site-ul oficial al Formulei 1.

Înainte de Marele Premiu din Mexic, diferența dintre Verstappen și Norris era de 57 de puncte. În urma rezultatelor de duminică seara, campionul mondial en-titre mai are acum 47 de puncte avans față de britanicul celor de la McLaren.