74 de ani în slujba Bisericii
Dimensiune font:
Părintele Pavel Filipescu de la Ghigoieşti a fost sărbătorit de întreaga comunitate din localitatea Ştefan cel Mare, cu ocazia împlinirii a 100 de ani * cunoscut de toată lumea ca om blând şi preot cu har, părintele Pavel a slujit 74 de ani, în cea mai mare parte la biserica din satul natal, Ghigoieşti
Momentul aniversării sale e reprezentat o adevărată sărbătoare pentru comună, alături de el fiind oficialităţi, preoţi, militari şi o mulţime de credincioşi, oameni pe care i-a botezat, i-a cununat, cărora le-a dat peste ani sfaturi şi binecuvântare.
„Viaţa este marele dar pe care l-a primit fiecare de la Dumnezeu. De aceea se cuvine ca acest dar să fie întâmpinat cu bucurie şi mulţumire. Ziua de naştere reprezintă pentru fiecare dintre noi pe lângă marcarea împlinirii unui număr de ani, un moment de reflecţie şi de mulţumire adus lui Dumnezeu pentru darul vieţii primit. Înţelegând rostul omului pe pământ, acela de a fi călător spre veşnicie, de tânăr Pavel Filipescu a ales să meargă pe drumul lui Dumnezeu şi al oamenilor. În cei 74 de ani de slujire preoţească, părintele a învăţa să se exprime la fel de bine prin inteligenţa inimii şi căldura sufletului. S-a distins prin sobrietate şi simplitate, rămânând remarcabil în ceea ce priveşte vocaţia slujirii lui Dumnezeu şi a Bisericii Sale”, a spus la momentul aniversar preotul Valentin Tofan, protopopul de Piatra Neamţ.
Preotul este şi cetăţean de onoare al comunei Ştefan cel Mare. În semn de recunoştinţă, strada pe care locuieşte părintele îi va purta de acum numele. În urmă cu câţiva ani, cu ocazia resfinţirii bisericii din Ghigoieşti, părintele Pavel a primit distincţia Crucea Moldavă, cea mai mare distincţie ce poate fi oferită de Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, pentru că a slujit Biserica Ortodoxă timp de aproape trei sferturi de veac.
Alina FERENŢ
Preotul este şi veteran de război, el luptând în Al Doilea Război Mondial pe frontul de Est.
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau